Április 24-28. között került sor idén iskolánkban a Fenntarthatósági témahét programjaira. A 2022/23-as tanév kiemelt témái: a biodiverzitás, a fenntartható értékek, az energia és a hulladék.
A környezettudatos nevelés kiemelt része a tiszta, rendezett környezet kialakítása. Ezért, ezen a héten minden osztály a megadott napon segített a tantermet kitakarítani, illetve az iskolát körülvevő utcákban összegyűjtötte az eldobott szemetet.
A témanap első órájában a Föld napi színvonalas műsoron vett részt az iskola összes tanulója. „Ki mondta, hogy nem tudod megváltoztatni a világot?” A gyerekek ezzel a jelmondattal hívták fel a figyelmet a megújuló energiaforrásokra és az ember szerepére Földünk megóvása érdekében.
Szereplők: Schneider Vanessza, Pap Dorina, Gera Natália, Lajos Enikő, Sipos Kata, Ilic Viktor, Stenczel Marcell, Hegedűs Barnabás, Levang Marcell, Hász Zalán 8.a osztályos tanulók. A műsor készítői: Hegyes Emőke és Rasztik Éva tanárnők. A dekorációt Balázs Hajnalka és Szalai László készítette.
Az ötödikesek fenntartható értéke a víz. Témához kapcsolódóan „Az ember kora – víz” című természetfilmet néztek a gyerekek, amelyből hasznos információkat szereztek a vízi élővilágot és az éltető vizet veszélyeztető emberi tevékenységekről. Megtudták, hogy fontos szerepet játszik az ökológiában, az időjárás és a klímaváltozásban, valamint az emberi egészségben és gazdasági tevékenységekben. Ezután Dr. Kádár Anett tanárnő játékos feladatokkal mutatta be a víz tulajdonságait, mint például a víz keménységét, ph értékét. A bemutató során a gyerekek érdekességeket tanultak Földünkön található édes és sós vizeinkről.
A hatodik évfolyam tanulói szintén természetfilmet néztek „Az ember kora – levegő” címmel, mivel ennek az évfolyam kiemelt témája a levegő volt. Ezután interaktív órán vettek részt: Sebestyén Mónika tanárnő a témával kapcsolatos játékokkal, feladatokkal hívta fel a figyelmet, mennyire fontos megőriznünk levegőnk tisztaságát. A szélforgó készítése közben hasznos tudnivalókat hallhattak a diákok a megújuló energiaforrásokról, elsősorban a szélenergiáról.
A hetedikesek a tűz témaköréhez kapcsolódóan egy gyalogtúra keretében látogatást tettek a tűzoltóságon. A gyerekeknek először az irányító termet mutatták meg a készenléti munkatársak, ahová beérkeznek a segélyhívások. A látogatás idején szerencsére nem kellett vonulniuk a tűzoltóknak. Ezt követően a tűzoltóautók teljes felszereltségét megismerhették a diákok. A bátrabbak a tűzoltókosárban 37 méter magasságra emelkedhettek a tűzoltólétra segítségével, ahonnan gyönyörű kilátás nyílt a városra és a környező tájra. A legmerészebbeknek a lányok bizonyultak. Végül a tűzoltófecskendő erős vízsugarát próbálták irányítani a gyerekek több-kevesebb sikerrel. Élményekkel tele térhettek vissza az iskolába.
A nyolcadik évfolyamosok egy lézeres előadás során megismerkedtek a fény tulajdonságaival. Réz Istvánné tanárnő ismertette a fény emberre gyakorolt hatását és szerepét. Felhívta a figyelmet milyen fontos az élet szempontjából a fényenergia. A napenergia az egyik legfontosabb megújuló energiaforrás, amely egyre inkább előtérbe kerül a klímaváltozás és az energiatermelési költségek miatt. Az időjárás-függősége ellenére a napenergia rendkívül hatékony és tiszta. Csökkenthető a fosszilis energiahordozók használata és a szén-dioxid-kibocsátás. Az egyre fejlődő technológia és az elérhetőség révén a napenergia egyre szélesebb körben használható. Az elméleti tudás után a tanulók olyan helyre mentek, ahol még sosem jártak, a tetőre. Rigó Miklós segítségével megnézték a telepített napelemeket. A beszámolóból megtudták mennyi energiát tudnak termelni az iskolai napelemek.