Április 25-29. között került sor idén iskolánkban a Fenntarthatósági témahét programjaira. A 2021/22-es tanév kiemelt témái a víz, az egészségvédelem és a felelős fogyasztás. Ezek mellett a hulladék is állandó témaként jelent meg.
Az ötödikesek az Ezüst-tó Horgászcentrumba látogattak el pénteken délelőtt, ahol részletes beszámolót hallhattak a tórendszer vízgazdálkodásáról és a vízmegtartás fontosságáról. Miközben a gyerekek körbesétálták a tavat, a vízi és vízparti növényekkel és állatokkal kapcsolatban számos érdekességgel gyarapíthatták a már meglévő tudásukat. Ezt követően a horgászat kulisszatitkaiba is bepillantást nyerhettek, illetve maguk gyúrta etetőanyagot dobálhattak be a halaknak. A kifogott – és visszabocsátott – halakat meg is lehetett simogatni. A programokat szabadtéri labdajátékok is színesítették, meg egy szókereső kvíz, amelyben vízi, vízparti élőlények nevét kellett megkeresniük a diákoknak.
A hatodik évfolyam tanulói három interaktív programon vettek részt. Játékos és gyakorlati útmutató segítségével megismerkedtek számos gyógy- és fűszernövénnyel. E foglalkozás során több olyan növényt ismertek meg élőben, amelyeket akár otthon is könnyen termeszthetnek és használhatnak. Az iskolakertben a komposztálással ismerkedtek meg, amihez egy rövid Kahoot-kvíz kapcsolódott. Meghívott vendégünk, Mészáros Blanka pedig a hulladékmentes élet csínját-bínját mutatta be, és közben a tanulók maguk is elkészítették szódabikarbónából, citromsavból, citrom illóolajból és némi vízből álló WC-tisztító tablettáikat.
A hetedikesek a víz témaköréhez kapcsolódóan egy gyalogtúra keretében látogatást tettek a tűzoltóságon. A gyerekeknek először az irányító termet mutatták meg a készenléti munkatársak, ahová beérkeznek a segélyhívások. A látogatás idején szerencsére nem kellett vonulniuk a tűzoltóknak. Ezt követően a tűzoltóautók teljes felszereltségét megismerhették a diákok. A bátrabbak a tűzoltókosárban 37 méter magasságra emelkedhettek a tűzoltólétra segítségével, ahonnan gyönyörű kilátás nyílt a városra és a környező tájra. A legmerészebbeknek a lányok bizonyultak. Végül a tűzoltófecskendő erős vízsugarát próbálták irányítani a gyerekek több-kevesebb sikerrel. Élményekkel tele térhettek vissza az iskolába hetedikeseink, ahol tanulókísérleteket végezhettek a kémiateremben az égéssel és a tűzoltással kapcsolatban.
A nyolcadik évfolyamosok egy prezentációs előadás során megismerkedtek a cukorbetegség tüneteivel, típusaival, a betegség kialakulásának folyamatával és leggyakrabban jelentkező szövődményeivel. A téma feldolgozásának gyakorlati részében a tanulók megismerték a cukorbetegség ellenőrzésének, kezelésének gyógyszeres és injektálásos módszerét, a cukormérés eszközeit és módját. A legnagyobb hangsúlyt a betegség megelőzése kapta, hiszen a szénhidrátban szegény táplálkozás, és a sok mozgást magában foglaló életmód, hatékonyan hozzájárul kialakulásának megakadályozásához.
A foglalkozáson olyan mintaétrend készült, amely megfelel az egészséges táplálkozás követelményeinek. A tanulók a foglalkozás végén okostelefonjaikat is használva „Kahoot!-olhattak” egyet, totó kitöltésével adtak számot a témában szerzett ismereteikről.